آموزش کنترباس آنلاین مجازیویدیوهای هنرجویان کنترباسنظرات هنرجویانکنتر باس

بزرگترین و بم‌ترین ساز زهی به خانواده‌ی ویولون‌ها تعلق دارد و سازی به نام کنترباس است. کنترباس یکی از بزرگترین سازهای جهان است که صدایی بسیار زیبا و گوش نواز دارد و در بسیاری از قطعات ارکستری استفاده می‌شود. به همین خاطر است که امروزه این ساز در موسیقی غربی نقش مهمی ایفا می‌کند. اگر شما هم به یادگیری ای ساز علاقه مند شده‌اید، حتماً در ادامه همراه ما باشید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در مورد ساختار و کلاس‌های آموزشی آن بدست آورید.
 

ویژگی‌های ساختاری کنترباس

کنترباس سازی از خانواده‌ی ویولن و یک ساز زهی آرشه‌ای است که از نظر شیوه‌ی نواختن شبیه به ویولنسل است به طوری که روی زمین و بین پای نوازنده قرار می‌گیرد. این صدا بم‌ترین صدا را در بین سازهای زهی در دنیا دارد. مانند سایر سازهای این خانواده کنترباس نیز از چهار بخش اصلی یعنی دسته، تارها، کاسه‌ی طنینی و آرشه تشکیل شده است. طول کلی ساز در حدود یک متر و 80 سانتی‌متر است. تعداد تارها چهار عدد است ( نمونه‌های 5 سیم این ساز نیز وجود دارد) و کاسه‌ی طنینی چوبی و گلابی شکل است. آرشه نیز از جنس موی اسب است و برای این ساز در دو مدل فرانسوی یا آلمانی استفاده می‌شود. سیم‌های کنترباس برعکس ویولن کوک می‌شوند. از این ساز در ارکسترها برای ایجاد بمی و سنگینی در قطعه استفاده می‌شود. به دلیل قدرت بالای صدای این ساز به نردت قطعه‌ی سولو برای آن نوشته می‌شود و معمولاً به همراه دیگر سازها استفاده می‌شود. یکی از مشکلات اساسی که این ساز دارد، اندازه‌ی بیش از حد بزرگ آن است که جا به جایی اش را دشوار می‌کند. از معروفترین نوزاندگان این ساز می‌تواند به پائول چمبرز و جیمز جمرسون اشاره کرد.
 

آموزش ساز کنترباس

اگر می‌خواهید این ساز خوش صدا را آموزش ببینید احتمالاً اولین فکری که به ذهنتان می‌رسد این است که در یک آموزشگاه موسیقی نزدیک محل زندگی‌تان ثبت نام کنید. کلاس‌های حضوری مزایا و معایب خاص خود را دارند. در درجه‌ی اول کلاس حضوری که انتخاب می‌کنید باید به محل زندگی‌تان نزدیک باشد در غیر این صورت زمان جاب به جایی و هزینه‌های مربوط به آن افزایش می‌یابد. کنترباس یک ساز کمتر شناخته شده است و اگر در شهرهای کوچک زندگی می‌کنید ممکن است نتوانید کلاسی برای آموزش آن پیدا کنید یا اگر هم پیدا کنید دستتان در انتخاب استاد بسته است و انتخاب‌های زیادی نخواهید داشت. برای شرکت در کلاس‌های حضوری باید برنامه‌ی خالی داشته باشید که با زمان کلاس هماهنگ باشد. همانطور که در بالا گفته شد جا به جایی سازی به این بزرگی برای شرکت در کلاس‌ها می‌تواند بسیار دشوار باشد. بنابراین شاید به فکر استخدام یک معلم خصوصی بیفتید که به دلیل شرایط برگزاری کلاس هزینه‌ی بیشتری از شما خواهد گرفت. اما ما روشی به مراتب راحت‌تر و حتی مقرون به صرفه‌تر برایتان سراغ داریم که در ادامه بیشتر در موردش توضیح خواهیم داد.
 

آموزش ساز کنترباس در آی نواز

برای آنکه بتوانید آموزش راحت‌تری داشته باشید ما در آی نواز کلاس‌های آموزش آنلاین این ساز را برگزار می‌کنیم که بتوانید از خانه یا از هر جایی که می‌خواهید در آنها شرکت کنید. کلاس‌ها به صورت خصوصی و زنده و در پلتفرم اختصاصی آی نواز برگزار می‌شود که در آن می‌توانید با استاد در تعامل باشید و بعد از کلاس نیز فیلم ضبط شده‌ی جلسه در اختیارتان قرار داده می‌شود. چون نیاز به جا به جایی ندارید در زمانی که برای آموزش صرف می‌کنید صرفه جویی می‌شود همچنین هزینه‌های جابه جایی نیز حذف می‌شود که برایتان اقتصادی‌تر خواهد بود. به جز این هزینه‌ی کلاس‌های آنلاین نیز به مراتب از کلاس‌های حضوری ارزا‌ن‌تر هستند. از نظر شیوه‌ی برگزاری این کلاس‌ها تفاوتی با کلاس‌های حضوری ندارند و نه تنها اساتید یکسان هستند بلکه کتاب‌های آموزشی و دروس آموزش داده شده نیز یکسان است که در آنها می‌توانید از سطح مبتدی تا پیشرفته آموزش ببینید. شما می‌توانید استاد موردنظرتان را از طریق سایت و بسته به رزومه و علاقه‌ی خود انتخاب کنید. جلسه‌ی اول رایگان برگزار می‌شود و در آن می‌توانید با شیوه‌ی تدریس استاد خود آشنا شده و در مورد ادامه‌ی کلاس تصمیم بگیرید.
 

خرید ساز مناسب

برای خرید ساز مناسب نیاز به راهنمایی‌های تخصصی دارید به خصوص در مورد سازی مانند کنترباس که نسبت به بسیاری از سازها قیمت بیشتری دارد. برندهای مختلفی از این ساز در بازار وجود دارد و قیمت آنها بسته به برند سازنده، چوب بدنه و ... متفاوت است. در جلسه‌ی رایگان و اولیه‌ی آی نواز اطلاعات کافی در مورد خرید ساز مناسب در اختیارتان قرار می‌گیرد که می‌توانید انتخاب مناسب‌تری داشته باشید. از مهمترین برندهای سازنده‌ی این ساز می‌توان به یاماها، استین وی و سانز، کاوایی، بوسندورفر، فازیولی و ... اشاره کرد.