کلاس کمانچه اهواز آنلاین مجازیکلاس آموزش کمانچه
 
آشنایی با ساز کمانچه
برای آموزش کمانچه و خرید آن ابتدا باید با این ساز آشنا شوید. اجزای این ساز شامل دسته، سرپنجه، گوشی، شیطانک، سرپنجه، سیم، خرک، سیم‌گیر و پوست است. کمانچه‌ای خوب است که نوای بهتری تولید کند.
این ساز شکل کروی دارد و از جنس چوب ساخته شده است. داخل آن خالی است و در قسمت جلویی یک دهانه وجود دارد که با پوست پوشانده می‌شود. برخی از کمانچه‌ها در بخش پشتی باز هستند که صدایی تو دماغی تولید می‌کنند. درحالی‌که کمانچه پشت‌بسته صدایی صاف و واضح دارد. 
• پوست: پوستی که روی دهانه کمانچه قرار می‌گیرد، معمولاً از جنس پوست حیواناتی مانند آهو، بز و بره است. 
• خرک: خرک که از چوب یا استخوان ساخته شده است، روی پوست قرار می‌گیرد. این قسمت دارای شیارهایی است که سیم‌ها روی آن نصب می‌شوند و بافاصله استاندارد در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. خرک به زاویه‌ای روی پوست قرار می‌گیرد تا طول سیم اول بیشتر و سیم آخر کمتر شود.
• دسته کمانچه شبیه یک لوله چوبی بوده و طول تقریبی آن ۲۵ سانتی‌متر و قطر آن حدوداً ۳ سانتی‌متر است. 
• صفحه‌ای که انگشت نوازنده روی آن قرار می‌گیرد، صفحه انگشت‌گذاری نامیده می‌شود و معمولاً از جنس چوب یا استخوان است. یکی از ویژگی‌های کمانچه، مانند بسیاری از سازهای زهی آرشه‌ای، عدم وجود پرده‌بندی است و هیچ پرده‌ای روی دسته قرار ندارد.
• باتوجه‌به این که کمانچه ۴ سیم دارد، ۴ عدد گوشی نیز در ساز نصب شده است. این گوشی‌ها در جعبه گوشی یا سرپنجه ساز قرار می‌گیرند، به‌گونه‌ای که ۲ عدد در یک طرف سرپنجه و ۲ عدد در طرف دیگر آن قرار دارند.
• شیطانک، قطعه‌ای از جنس استخوان یا چوب به عرض دسته است که بین سرپنجه و دسته قرار می‌گیرد. 
• قطعه کوچک دیگری به نام سیم‌گیر نیز وجود دارد که در انتهای کاسه نصب می‌شود و سر سیم‌ها به آن متصل می‌شود. همچنین، بر روی سیم‌گیر پیچ‌های کوچکی برای تنظیم دقیق‌تر سیم‌ها وجود دارند.

نظرات هنرجویان
شیوا ساداتی
 -  1401/03/07  -  هنرجوی استاد عرفان حسینی


استاد حسینی یه استاد خوش ذوق، با حوصله و صبور و البته با اطلاعات هستند. جلسات کلاس خیلی مفیدن و من از پیشرفتم واقعا راضیم اصلا انتظار نداشتم انقدر زود به ساز مسلط شم و این اتفاق رو مدیون آموزش عالیه استاد حسینی می دونم. ازشون واقعااااا ممنونم


مصطفی سلجوقى
 -  1400/09/10  -  هنرجوی استاد علیرضا عامری


سلام استاد عامری بندر عباس هستند


حسین هوشمند
 -  1400/08/29  -  هنرجوی استاد علیرضا عامری


سلام ووقت بخیر نام کتاب آموزشی رو میخاستم بدونم


آیلین دهمرده
 -  1400/02/13  -  هنرجوی استاد علیرضا عامری


دقت تدریس استاد عامری و کیفیت پلتفرم و اینکه میتونیم کلاسها رو رکورد کنیم و داشته باشیم و چندین بار باهاشون تمرین کنیم ، نقاط مثبت کلاسهای آنلاین آی نواز هست