کلاس کمانچه تگزاس آنلاین مجازیکلاس آموزش کمانچه
 
آشنایی با ساز کمانچه
برای آموزش کمانچه و خرید آن ابتدا باید با این ساز آشنا شوید. اجزای این ساز شامل دسته، سرپنجه، گوشی، شیطانک، سرپنجه، سیم، خرک، سیم‌گیر و پوست است. کمانچه‌ای خوب است که نوای بهتری تولید کند.
این ساز شکل کروی دارد و از جنس چوب ساخته شده است. داخل آن خالی است و در قسمت جلویی یک دهانه وجود دارد که با پوست پوشانده می‌شود. برخی از کمانچه‌ها در بخش پشتی باز هستند که صدایی تو دماغی تولید می‌کنند. درحالی‌که کمانچه پشت‌بسته صدایی صاف و واضح دارد. 
• پوست: پوستی که روی دهانه کمانچه قرار می‌گیرد، معمولاً از جنس پوست حیواناتی مانند آهو، بز و بره است. 
• خرک: خرک که از چوب یا استخوان ساخته شده است، روی پوست قرار می‌گیرد. این قسمت دارای شیارهایی است که سیم‌ها روی آن نصب می‌شوند و بافاصله استاندارد در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. خرک به زاویه‌ای روی پوست قرار می‌گیرد تا طول سیم اول بیشتر و سیم آخر کمتر شود.
• دسته کمانچه شبیه یک لوله چوبی بوده و طول تقریبی آن ۲۵ سانتی‌متر و قطر آن حدوداً ۳ سانتی‌متر است. 
• صفحه‌ای که انگشت نوازنده روی آن قرار می‌گیرد، صفحه انگشت‌گذاری نامیده می‌شود و معمولاً از جنس چوب یا استخوان است. یکی از ویژگی‌های کمانچه، مانند بسیاری از سازهای زهی آرشه‌ای، عدم وجود پرده‌بندی است و هیچ پرده‌ای روی دسته قرار ندارد.
• باتوجه‌به این که کمانچه ۴ سیم دارد، ۴ عدد گوشی نیز در ساز نصب شده است. این گوشی‌ها در جعبه گوشی یا سرپنجه ساز قرار می‌گیرند، به‌گونه‌ای که ۲ عدد در یک طرف سرپنجه و ۲ عدد در طرف دیگر آن قرار دارند.
• شیطانک، قطعه‌ای از جنس استخوان یا چوب به عرض دسته است که بین سرپنجه و دسته قرار می‌گیرد. 
• قطعه کوچک دیگری به نام سیم‌گیر نیز وجود دارد که در انتهای کاسه نصب می‌شود و سر سیم‌ها به آن متصل می‌شود. همچنین، بر روی سیم‌گیر پیچ‌های کوچکی برای تنظیم دقیق‌تر سیم‌ها وجود دارند.

آموزش موسیقی در تگزاس

ایالت تگزاس ایالات متحده از دیرباز مرکز نوآوری‌های موسیقی در این کشور و جهان بوده و زادگاه بسیاری از نوازندگان برجسته‌ی دنیاست. تگزاسی‌ها در موسیقی تجانو و کنیونتو، راک اند رول، سوئینگ وسترن، جاز، پانک راک، کانتری، هیپ هاپ، موسیقی الکترونیک، موسیقی صنعتی گوتیک، موسیقی مذهبی، ماریاچی، راک روانگردان، زیدکو و بلوز پیشگام بوده‌اند. موسیقی مذهبی در ایالت تگزاس سنت طولانی دارد. کنوانسیون موسیقی شرق تگزاس در سال 1855 سازماندهی شد، و قدیمی‌ترین کنوانسیون هارپ مقدس در تگزاس، و دومین کنگره قدیمی در ایالات متحده است. از مهمترین موسیقی‌دان‌های تگزاس می‌توان به بیانسه، نلی، بری وایت، استیوی ری وان، ویلی نلسون، کنی راجر، اورنت کلمن و ... اشاره کرد. سالن گرون، مزرعه و استودیو هنرمند بلو راک، آمفی تئاتر وایت واتر، لوکنباخ، جان تی، انبار خیابان چیتام، اسب سفید آستین و... چند مورد از مهمترین سالن‌های موسیقی در تگزاس هستند. جشنواره موسیقی آستین سیتی لیمیت، سوس بای سوسوست، لویتاتیون، فوک کرریویل و ... نیز جشنواره‌های موسیقی هستند که در تگزاس برگزار می‌شود.
 نظرات هنرجویان
سروش ازارمنستان
 -  1402/08/09  -  هنرجوی استاد روژان محمدی


کمانچه ساز مورد علاقه منه ومن تلاش زیادی برای یادگیری این ساز کردم ولی از موقعی که مجموعه ای نواز منو با استاد محمدی عزیز اشنا کرد من پیشرفت قابل ملاحظه ای کردم ممنونم


شیوا ساداتی
 -  1401/03/07  -  هنرجوی استاد عرفان حسینی


استاد حسینی یه استاد خوش ذوق، با حوصله و صبور و البته با اطلاعات هستند. جلسات کلاس خیلی مفیدن و من از پیشرفتم واقعا راضیم اصلا انتظار نداشتم انقدر زود به ساز مسلط شم و این اتفاق رو مدیون آموزش عالیه استاد حسینی می دونم. ازشون واقعااااا ممنونم


سودابه
 -  1400/10/19  -  هنرجوی استاد مهدی حبیبی


با درود ، سودابه ساکن کانادا هستم ، علاقمند به یادگیری کمانچه هستم ، در صورت امکان با شماره واتس اپ 6475305667 تماس حاصل فرمایید/ ممنون


آیلین دهمرده
 -  1400/02/13  -  هنرجوی استاد علیرضا عامری


دقت تدریس استاد عامری و کیفیت پلتفرم و اینکه میتونیم کلاسها رو رکورد کنیم و داشته باشیم و چندین بار باهاشون تمرین کنیم ، نقاط مثبت کلاسهای آنلاین آی نواز هست