آموزش شعر و ترانه آنلاین مجازی

  • لینک های مرتبط
لینک های مرتبط

ویدیو های هنرجویان

شعر و ترانه

شعر و ترانه

ترانه سرایی یکی از نیازهای اساسی صنعت آهنگ و موسیقی است. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که می‌تواند بر محبوبیت یک آهنگ تاثیر بگذارد، محتوای ترانه‌ی آن است. هرچند که ممکن است به نظر راحت برسد اما ترانه سرایی بسیار دشوارتر و البته‌ تخصصی‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. انتخاب کلمات مناسب و ایجاد قافیه‌های موزون و ترانه گونه کار بسیار دشواری است و باید برای آن آموزش ببینید. اگر شما هم به این رشته علاقه مندید در ادامه همراه ما باشید تا با یک روش معتبر و موثر یادگیری آن آشنا شوید.
 

شعر و ترانه سرایی چیست

ترانه سرایی با شاعری شباهت‌ها و تفاوت‌‌هایی دارد. در شعر و ترانه هر دو از کلمات موزون و قافیه‌دار استفاده می‌کنید اما لحن شعرها رسمی و ادبی و لحن ترانه ساده‌تر و صمیمی‌تر است و حتی نزدیکی بیشتری به لحن محاوره دارد. نکته‌ی مهم این است که برای انجام هر دو باید به کلمات تسلط کافی داشته باشید و بدانید چطور باید آنها را به درستی انتخاب کنید. ترانه یا شعر مدرن از همان سبک شعر کلاسیک سرچشمه می‌گیرد مانند موسیقی ترانه نیز می‌تواند سبک‌های مختلفی داشته باشد مانند کلاسیک، جاز و ... که از نظر نوع بیان، محتوا، ریتم و قالب با هم تفاوت‌هایی دارند. به کسی که ترانه بگوید ترانه سرا می‌گویند. برای آنکه شما هم بتوانید ترانه بنویسید باید این کار را در چند مرحله انجام دهید:
1. ابتدا قالب مناسب برای ترانه‌ی خود را انتخاب کنید. (کلاسیک، جاز، رپ و ...)
2. سپس موضوع ترانه را انتخاب کنید. دست شما در این مرحله باز است و می‌توانید هر موضوعی که می‌خواهید را برای ترانه سرایی خود انتخاب کنید.
3. سپس باید یک پی رنگ یا نقشه برای ترانه‌ی خود انتخاب کنید تا مسیری که باید بروید را برایتان مشخص کند. مثلاً تعیین کنید ترانه با چه چیزی شروع شود و به چه چیزی ختم شود.
4. ورس و کورس ترانه را مشخص کنید. ورس ابیاتی هستند که تنها یک بار خوانده می‌شوند و کورس‌ها آنهایی هستند که تکرار می‌شوند. مشخص کردن هر کدام از این بخش‌ها می‌تواند تاثیر زیادی بر گیرایی ترانه‌ی شما بگذارد.
5. شروع و پایان شعر را بنویسید.
6. وزن و قافیه را به درستی انتخاب کنید.
7. اوج و نتیجه‌ی ترانه را لحاظ کنید.
برای گذراندن از این مراحل در وهله‌ی اول به آموزش و سپس به تمرین و کسب تجربه نیاز خواهید داشت.
 

آموزش ترانه سرایی

اگر دنبال آموزش ترانه سرایی هستید می‌توانید آن را از دو طریق آموزش ببینید: آموزش حضوری و آنلاین. در مدل حضوری مانند هر کلاس آموزشی حضوری دیگری باید در یک موسسه‌ی موسیقی برای این کلاس ثبت نام کنید. برای این کار باید چند فاکتور را در نظر داشته باشید:
1. اولاً باید موسسه‌ای را انتخاب کنید که به محل زندگی شما نزدیک باشد در غیر این صورت نه تنها هزینه‌‌های رفت و آمد بلکه زمانی که برای این کار صرف می‌کنید نیز افزایش می‌یابد.
2. موسسه‌ای که انتخاب می‌کنید تنها نباید نزدیک باشد بلکه کیفیت کلاس‌های آموزشی نیز باید بالا باشد.
3. کلاسی که انتخاب می‌کنید باید با ساعت آزاد شما همخوانی داشته باشد تا بتوانید در آنها شرکت کنید.
4. سابقه‌ی تدریس استاد نیز مهم است و باید مطمئن باشید کلاسی که انتخاب کردید در بهبود مهارت‌های شما موثر است.
همانطور که می‌بینید اینها شروط محدود کننده‌ای هستند که انتخاب شما را سخت و سخت‌تر می‌کنند و دست شما را در انتخاب آزادانه می‌بندند. ممکن است حتی نتوانید کلاسی با موقعیت‌ مناسب پیدا کنید. همچنین باید هزینه‌ی رفت و آمد را نیز به شهریه‌ی کلاس اضافه کنید که می‌تواند از نظر هزینه‌ای به صرفه نباشد. بنابراین ما انتخاب بهتر دیگری برایتان داریم و آن کلاس‌های آنلاین است. اما کلاس آنلاین شعر و ترانه‌ی شما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟
 

آموزش آنلاین شعر و ترانه در آی نواز

در موسسه‌ی آی نواز ما کلاس‌های شعر و ترانه را در بالاترین کیفیت ممکن برگزار می‌کنیم. اساتید شعر و ترانه در موسسه‌ی ما از سراسر ایران گرد هم آمده‌اند و شما می‌توانید با اشاره‌ی یک کلیک و ثبت نام در کلاس‌ها خود را زیر نظر آموزش بهترین اساتید این رشته قرار دهید. کلاس‌های ما به صورت آنلاین و در پلتفرم خصوصی و به صورت زنده برگزار می‌شود که در آن می‌توانید با استاد خود تعامل داشته باشید. از آنجایی که نیاز به جا به جایی ندارید هم در هزینه‌های شما و هم در وقتتان صرفه جویی می‌شود. همچنین می‌توانید آموزشتان را از هر جایی که می‌خواهید دریافت کنید. اساتید ما همگی همان اساتید کلاس‌های حضوری هستند و سالها سابقه‌ی تدریس در این زمینه را دارند و روش‌های تدریس کاملاً مشابه کلاس‌های حضوری است. شهریه‌ی کلاس‌ها به مراتب از کلاس‌های حضوری پایین‌تر است. انتخاب استاد به سلیقه‌ی خودتان و از طریق سایت انجام می‌شود جلسه‌ی اول به صورت مشاوره و رایگان برگزار می‌شود که در آن می‌توانید با شیوه‌ی تدریس استادتان آشنا شوید.مشاوره موسیقی رایگان

کافیست شماره واتساپ یا تلگرام یا حتی ایمیل خود را قرار دهید کارشناسان ما در اولین فرصت با شما در ارتباط خواهند بود

مشاوره رایگان