آموزش دف آنلاین مجازیکلاس آموزش دفنظرات هنرجویان
سمانه از لندن
 -  1403/02/20  -  هنرجوی استاد علیرضا شاهینی - مقیم قبرس


استاد شاهینی عزیز من از شما واز ای نواز ممنونم که بستری را برای آموزش خیلی عالی فراهم کردند که از راه دور بتونم ساز مورد علاقه ام یاد بگیرم ممنونم


بهروز از ایتالیا
 -  1402/11/11  -  هنرجوی استاد علیرضا شاهینی - مقیم قبرس


استاد شاهینی عزیز باعث شدن من در زمان کوتاهی به نواختن دف مسلط بشم از ایشون وای نواز بسیار ممنونم وکمال تشکر دارم


ستاره ازنیویورک
 -  1402/08/17  -  هنرجوی استاد نیایش مهدوی


نیایش جون بهترین اموزگار دف هستن من با اینکه انلاین هستم ولی ایشون با متد های خیلی جدید وجالب به من اموزش میدن ازشون کمال تشکر دارم وهمچنین از مجموعه ای نواز خیلی قدر دانی میکنم که اساتید مجربی در مجموعه شون دارند


افرینش
 -  1401/05/01  -  هنرجوی استاد نیایش مهدوی


استاد مهدوی من عاشق تدریستونم.. شما عالی هستین.❤️🧿


مهرنوش رنجبر
 -  1401/05/01  -  هنرجوی استاد نیایش مهدوی


خانم مهدوی عزیز استاد تنبک پسرم هستن بسیار در کار حرفه ای و خوش رو هستن و وقت برای هنرجوها میزارن و عالییی با بچه ها ارتباط برقرار می کنن❤💫❤


شیلا بهمرام
 -  1400/08/13  -  هنرجوی استاد مارال بدر


خانم بدر استادی با حوصله و با مهارت هستن که با دلسوزی و علاقه خاصی کاملا اصولی تدریس میکنن. سپاس


شهرام فاضل
 -  1400/04/23  -  هنرجوی استاد امیر ابراهیم اسدی


خیلی خیلی راضی ام ، ممنونم از کلاسهای خوب استاد اسدی


رویا صنایی
 -  1400/04/11  -  هنرجوی استاد امیرحسین مومن


با اینکه بدلیل حجم صدای دف ، تشکیل کلاس آنلاین خیلی سخت است ، اما استاد اسدی با صبوری کامل بعد از هر جلسه کلاس برای من ویدیو آموزش میفرستند و تمرینات من رو پیگیری می کنند ، خیلی عالیه

رقص دف در دستان شما با آموزش آنلاین دف در آموزشگاه آی نواز
آموزش آنلاین دف و دف نوازی، یکی از ابتکارات جدید در حوزه  آموزش‌ سازهای ایرانی است که توسط مجموعه آی نواز رنگ واقعیت به خود گرفته است. با رشد تکنولوژی و زندگی ماشینی، گاها بسیاری از افراد روح نرم و لطیف خود را در پشت نقابی جدی از کارهای سخت پنهان کرده‌اند. اما هنر و مخصوصا هنر نواختن سازهای ایرانی چیزی نیست که بتوان آن را مخفی نگه داشت و نسبت به آن بی تفاوت بود. چراکه روح هر انسان هنر دوستی تا زمانی‌که به آنچه در دل عمیقا آن را می‌خواهد دست پیدا نکند در آرامش نخواهد بود.
در واقع ایده آموزش مقدماتی تا پیشرفته دف به صورت آنلاین نیز نوعی پاسخ به همین نیاز روحی هنرجویان در سراسر دنیا بوده است.
از این رو آموزشگاه آی نواز بر آن شد تا برای ایرانیان خارج از کشور و انگلیسی زبانان عاشق موسیقی ایرانی دوره‌های آموزش دف از مبتدی تا پیشرفته در خانه را با بهترین اساتید معروف دف در ایران برگزار کند.
در این مقاله ابتدا درمورد نحوه برگزاری کلاس‌ها و چگونگی آموزش مقدماتی تا پیشرفته دف توضیح داده می‌شود سپس در باب مزیت آموزش آنلاین دف نسبت به آموزش‌های حضوری و چگونگی شناخت اساتید مطالبی عنوان می‌شود. همچنین نکات مهم در خرید ساز دف و عوامل موثر بر قیمت دف نیز مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
در نهایت نیز در مورد هزینه کلاس دف در خانه و مبلغ سرمایه‌گذاری که بایستی جهت آموزش آنلاین دف پرداخت شود، توضیحات لازم بیان می‌شوند.
 
نحوه برگزاری آموزش آنلاین دف
نحوه برگزاری کلاس‌های آموزش آنلاین دف و دف نوازی از طریق لایو است و شامل آموزش مقدماتی تا پیشرفته دف می‌شود. کلاس‌ها به صورت خصوصی و صرفا با حضور هنرجو و استاد منتخب برگزار می‌شوند. امکان صحبت و پرسش و پاسخ در کلاس وجود دارد و هنرجویان در هفته یک جلسه نیم ساعته را بایستی به آموزش اختصاص دهند.
همچنین هنرجو می‌تواند فیلم آموزشی دوره را شخصا ضبط کرده و در طول هفته بارها و بارها مشاهده و تمرین کند. چنانچه هنرجو در تمرین‌های خود با اشکالی مواجه شود می‌تواند از طریق پشتیبانی آموزشگاه آی ‌نواز از طریق اسکایپ سوالات خود را بپرسد تا در اسرع وقت توسط استاد بزرگوار به آن‌ها پاسخ داده شود.
 
بهترین آموزش دف از مبتدی تا پیشرفته در خانه
در گذشته آموزش دف و دف نوازی برای ایرانیان خارج از کشور و همینطور افراد انگلیسی زبان چیزی شبیه رویایی دست نیافتنی بود؛ اما در چند سال اخیر به همت اساتید آموزشگاه ای نواز، آموزش مقدماتی تا پیشرفته دف جلوه دیگری به خود گرفت و به صورت کلاس‌های آنلاین برگزار شد.
ایده آموزش دف از مبتدی تا پیشرفته در خانه نیز برای اولین بار توسط مجموعه آی نواز عملی شد.
در این روش آموزش آنلاین دف که بیشتر در جهت آموزش دف برای ایرانیان خارج از کشور و افراد انگلیسی زبان تدارک دیده شده است، هنرجو در منزل خود و از طریق لایو توسط اساتید معروف دف در ایران آموزش می‌بیند.
 
مزیت آموزش آنلاین دف
مسلما مزایای بی‌شماری را می‌توان برای آموزش آنلاین دف برشمرد اما به جهت جلوگیری از اطاله کلام از ذکر تمامی مزایا خودداری می‌شود و صرفا برخی از مهم‌ترین مزیت‌های آموزش آنلاین دف بیان می‌شوند. این موارد عبارتند از:
از بین رفتن محدودیت مکانی
تجربه نشان داده است که یادگیری دف بدون استاد محکوم به شکست خواهد بود از این رو بسیاری از افرادی که در خارج از ایران و یا شهرهای دور افتاده از مرکز استان زندگی می‌کنند؛ در بیشتر مواقع به همین دلیل از رویای دف نوازی دست می‌کشند و یا اینکه سعی بر یادگیری دف بدون استاد می‌کنند که متاسفانه از این شیوه نیز نتیجه مطلوبی را کسب نمی‌کنند.
در حال حاضر با روی کار آمدن آموزش دف آنلاین، یادگیری دف بدون استاد را باید به فراموشی سپرد. چراکه تمامی افراد در سراسر دنیا می‌توانند از بهترین آموزش دف توسط اساتید معروف دف در ایران بهره‌مند شوند.
از این رو اولین مزیت آموزش آنلاین دف بهره بردن تمامی علاقه‌مندان از آموزش دف توسط اساتید برتر است.
صرفه‌جویی در زمان
دومین مزیت آموزش آنلاین دف صرفه‌جویی در زمان است. چراکه در آموزش آنلاین دف نیازی نیست هنرجو زمانی را برای رفت و آمد در نظر بگیرد و خستگی مسیر را تحمل کند. از طرفی دیگر تنظیم زمان کلاس‌ها با خواست هنرجو خواهد بود و از این جهت هنرجو می‌تواند بهترین زمان خود را به آموزش آنلاین دف اختصاص دهد. 
امکان ضبط جلسات
معمولا در کلاس‌های حضوری دف نوازی، امکان ضبط جلسات آموزشی وجود ندارند و چنانچه به هر دلیلی هنرجو در زمان کلاس در وضعیت مناسبی نباشد و نتواند از کلاس استفاده لازم را ببرد، آموزش آن جلسه را از دست می‌دهد.
در حالیکه در آموزش دف آنلاین، امکان ضبط کلیه کلاس‌های آموزش آنلاین دف توسط هنرجو وجود دارد. از این رو هنرجو می‌تواند در طول هفته بارها و بارها آموزش‌های ضبط شده را مشاهده و تمرین کند.

یادگیری دف
 
معرفی اساتید آموزش آنلاین دف
باعث افتخار آموزشگاه آی نواز است که بهترین اساتید معروف دف در ایران قبول زحمت کرده‌اند و وظیفه آموزش مقدماتی دف تا آموزش پیشرفته این ساز بی مانند را بر عهده گرفته‌اند.
اساتید هنرمند مجموعه آی نواز با جان و دل، هنر دف‌نوازی را درک کرده‌اند و عشق به این ساز بی‌همتا در جان آن‌ها نفوذ کرده است. مسلما زمانی‌که اساتید بزرگوار آموزشگاه آی نواز، تا این اندازه عاشقانه دف را در دستان خود می‌رقصانند، میل و رغبت هنرجویان نیز بیش از بیش می‌شود.
فلذا بی دلیل نبوده است که مجموعه آی نواز تمام سعی و اهتمام خود را به کار گرفته است که حتما کلاس‌های آموزش مقدماتی دف تا آموزش پیشرفته دف با حضور همین اساتید برگزار شود.
در واقع آموزش مقدماتی دف به صورت اصولی تاثیر بالایی در آموزش‌های دف در سطوح بالاتر دارد. از این رو توصیه می‌شود در انتخاب استاد مناسب برای آموزش دف، وسواس بیشتری به خرج داده شود. 
در سایت مجموعه آی نواز لیست بهترین اساتید دف به همراه یک نمونه آموزش دف رایگان این بزرگواران قرار داده شده است. فلذا این امکان برای هنرجویان عزیز فراهم شده است که پیش از اینکه استاد آموزش آنلاین دف خود را انتخاب کنند، یک جلسه آموزش دف رایگان این اساتید بزرگوار را مشاهده کنند.
البته در یگانه بودن هر کدام از اساتید دف آموزشگاه آی نواز هیچ شکی نیست اما گاهی یک هنرجو با شیوه آموزش دف آنلاین یکی از اساتید ارتباط بهتری برقرار می‌کند. در واقع گاهی شعله ذوق هنرجو ممکن است با یکی از اساتید بیش از دیگر اساتید بزرگوار شعله‌ور شود و همین جرقه می‌تواند در روند آموزش دف تاثیر قابل توجهی داشته باشد. چراکه ارتباط گرفتن هنرجو با مدرس منتخب، نیمی از مسیر آموزش دف آنلاین است و در واقع ارائه بهترین آموزش دف توسط بهترین اساتید تا زمانی‌که هنرجو با استاد منتخب خود ارتباط لازم را نگرفته است، خالی از ‌فایده خواهد بود.
مسلما انتخاب یک استاد از لیست بهترین اساتید دف ایران، امر دشواری بوده و ممکن است سبب سردرگمی هنرجویان شود. از این رو مجموعه آی نواز تدبیر دیگری نیز در این باره اندیشیده است. آموزشگاه آی نواز امکانی را فراهم کرده است که هنرجویان بتوانند یک جلسه مشاوره رایگان با اساتید منتخب خود داشته باشند و سوالات خود را از وی بپرسند و چنانچه با شیوه آموزش استاد گرانقدر ارتباط برقرار کردند، جهت تکمیل ثبت نام در آموزشگاه نام نویسی کنند.
 
نکات مهم در خرید دف و عوامل موثر بر قیمت دف
در خرید دف بایستی برخی نکات را مدنظر قرار داد تا بتوان بهترین نوع دف را متناسب با نیاز خریداری کرد. از مهم‌ترین عواملی که هنگام خرید دف بایستی مدنظر قرار داده شوند عبارتند از:
• جنس بدنه دف
در خرید دف باید به جس بدنه دف دقت شود. بهترین نوع جنس بدنه دف از چوب تاک، نارنج، چنار، بید و گردو است. ضخامت این چوب بدنه نیز باید بین 2تا 3 میلی‌متر از طرف پوست و در حدود 1.5 سانتی‌متر از طرف پشت آن باشد.
• پوست
پوست به کار رفته در دف نیز در خرید دف خوب بسیار حائز اهمیت است. چراکه صدای دف به جنس پوست دف مربوط می‌شود. دف‌ها در حال حاضر از پوست طبیعی(پوست میش، بز، آهو) و مصنوعی(پلاستیک) تهیه می‌شوند. دفی که از پوست طبیعی باشد صدایی رساتر دارد و قیمت دف با پوست طبیعی نیز بسیار بالاتر است.
• حلقه‌ها یا زنجیره‌ها
در خرید دف به حلقه‌ها و یا زنجیره‌ها نیز باید دقت کرد. چراکه این حلقه‌ها تاثیر قابل توجهی در تعیین صداهای مکمل دف‌ها دارند. معمولا جنس این حلقه‌ها از مس، برنج و یا آهن است.
• گل میخ‌ها
در هنگام خرید دف به گل میخ‌های دف نیز باید توجه شود. گل میخ‌های دف معمولا از جنس برنج، آهن و مس هستند و وظیفه آن‌ها نگه داشتن پوست روی قاب دف است. هرچقدر این گل میخ‌ها مقاوم‌تر باشند دف کیفیت بهتری دارد و به تبع قیمت دف نیز بالاتر می‌رود.
 در حقیقت بهترین دف برای شروع دف‌نوازی دفی است که تمامی فاکتورهای لازم را دارا باشد تا هنرجو بتواند از ابتدا صدای واقعی دف را بشنود و با آن صدا ارتباط بگیرد. از این رو به هنرجویان توصیه می‌شود هرگز در خرید بهترین دف برای شروع آموزش خود خساست به خرج ندهند.
 
مبلغ سرمایه‌گذاری آموزش آنلاین دف
مبلغی که هنرجویان در قالب هزینه کلاس دف در خانه پرداخت می‌کنند، در واقع هزینه سرمایه‌گذاری این عزیزان برای ارضای روح هنری آنان است.
مبلغ سرمایه‌گذاری آموزش آنلاین دف با توجه به اساتید بزرگوار، قیمت‌های متفاوتی دارند که با مراجعه به سایت آی نواز می‌توانید مبلغ سرمایه‌گذاری بابت آموزش آنلاین دف توسط هریک از اساتید را مشاهده کنید.
البته لازم به ذکر است که هزینه کلاس دف درج شده در سایت آی نواز، هزینه یک جلسه از آموزش آنلاین دف است و معمولا آموزش‌ها در 4 جلسه برگزار می‌شوند که با توجه به خواست هنرجویان امکان افزایش این تعداد جلسات فراهم است.
 
سخن پایانی
 همانطور که توضیح داده شد، امکان آموزش دف برای ایرانیان خارج از کشور و همینطور افراد انگلیسی زبان و دیگر افراد علاقه‌مند به دف نوازی، با بهترین اساتید معروف دف در ایران فراهم شده است. از این رو این عزیزان می‌توانند رویای دیرین خود را به حقیقت تبدیل کنند.
در مقاله فوق توضیحات لازم در مورد نحوه برگزاری کلاس‌ها داده شد و توضیحات تکمیلی دیگری نیز در باب معرفی اساتید، خرید بهترین نوع دف و عوامل موثر بر قیمت آن نیز داده شد. در نهایت نیز هزینه کلاس دف و میزان مبلغ سرمایه‌گذاری برای آموزش انلاین دف مورد بررسی قرار گرفت.
امید است که آموزشگاه آی نواز بتواند با ایده آموزش آنلاین موسیقی ایرانی، این هنر اصیل ایرانی را به تمامی مردم دنیا معرفی کند.
دف جزو سازهای کوبه ای هست که در مدت کوتاهی می‌توان صدای خوبی از آن خارج کرد، دف هم مانند سازهای دیگر نیاز به تمرین شخصی مناسب دارد. با تمرین مناسب بعد از 3 ماه می‌توان قطعات ساده زیبا با دف اجرا کرد.
نت نویسی در دف مانند سایر سازهای ریتمیک مثل تار، سه تار یا سنتور روی 5 خط حامل نمی‌باشد، بدلیل اینکه بخش ریتمیک در دف احتیاجی نیست برای سهولت نت خوانی آن را بر روی یک خط می‌نویسند. شما برای آموزش نت خوانی و دف نوازی می‌توانید از بهترین اساتید دف استفاده کنید.
بله، ساز دف در سایزهای کوچک و وزنهای سبک مناسب استفاده از کودکان نیز می‌باشد که کودکان بتوانند به راحتی از سنین پایین تر شروع به آموزش دف نمایند.
خیر، دف جزو دسته سازهایی هست که یادگیری آن و صدا دهی آن ساده تر از سازهای ملودیک می‌باشد، یکی از علت های آن این است که احتیاج به کوک کردن ندارد. شما با داشتن تمرین مناسب در مدت زمان کوتاهی می‌توانید صدای بسیار زیبایی از ساز دف خارج کنید.
در خرید دف باید به جنس پوست دف و کیفیت ساز توجه کرد، شما می‌توانید از کارشناسان آی نواز برای خرید دف راهنمایی بگیرید ، آنها می‌توانند در مورد تهیه ساز دف در خارج از ایران شما را راهنمایی کنند.

دف جزو سازهای کوبه ای هست که در مدت کوتاهی می‌توان صدای خوبی از آن خارج کرد، دف هم مانند سازهای دیگر نیاز به تمرین شخصی مناسب دارد. با تمرین مناسب بعد از 3 ماه می‌توان قطعات ساده زیبا با دف اجرا کرد.
نت نویسی در دف مانند سایر سازهای ریتمیک مثل تار، سه تار یا سنتور روی 5 خط حامل نمی‌باشد، بدلیل اینکه بخش ریتمیک در دف احتیاجی نیست برای سهولت نت خوانی آن را بر روی یک خط می‌نویسند. شما برای آموزش نت خوانی و دف نوازی می‌توانید از بهترین اساتید دف استفاده کنید.
بله، ساز دف در سایزهای کوچک و وزنهای سبک مناسب استفاده از کودکان نیز می‌باشد که کودکان بتوانند به راحتی از سنین پایین تر شروع به آموزش دف نمایند.
خیر، دف جزو دسته سازهایی هست که یادگیری آن و صدا دهی آن ساده تر از سازهای ملودیک می‌باشد، یکی از علت های آن این است که احتیاج به کوک کردن ندارد. شما با داشتن تمرین مناسب در مدت زمان کوتاهی می‌توانید صدای بسیار زیبایی از ساز دف خارج کنید.
در خرید دف باید به جنس پوست دف و کیفیت ساز توجه کرد، شما می‌توانید از کارشناسان آی نواز برای خرید دف راهنمایی بگیرید ، آنها می‌توانند در مورد تهیه ساز دف در خارج از ایران شما را راهنمایی کنند.